Patriarhul Miron Cristea
Patriarhul Nicodim Munteanu
Patriarhul Justinian Marina
Patriarhul Iustin Moisescu

Patriarhul Teoctist Arăpaşu

Patriarhul Daniel Ciobotea

 
Al VI-lea Patriarh
Patriarhul Daniel Ciobotea
Formare şi experienţă profesională
Activitatea academică şi de cercetare
Activitatea misionară şi socială
Activităţi şi responsabilitaţi în domeniul academic şi de cercetare
Galerie foto
Linkuri utile

Detalii site:
Iniţiator: Bogdan Aligică

Realizat şi  administrat de: Gloria Grup - Consultanta in Sisteme de Management | Finantari Nerambursabile | Solutii IT & Imagine
Pentru păreri şi sugestii
Untitled Document

Formare şi experienţă profesională
  • 1958-1962 – urmează şcoala primară în satul natal Dobrești, județul Timiș;
  • 1962-1966 - urmează gimnaziul în localitatea Lăpușnic, județul Timiș;
  • 1966 - începe cursurile liceale în orașul Buziaș, pe care le continuă în municipiul Lugoj, la Liceul „Coriolan Brediceanu” (1967-1970);
  • 1970-1974 – studiază la Institutul Teologic Universitar Ortodox din Sibiu;  
  • 1974-1976 - urmează cursurile de doctorat la Institutul Teologic Universi­tar Ortodox din București, Secția Sistematică, sub îndrumarea pr. prof. dr. Dumitru Stăniloae;
  • 1976-1978 – studiază la Facultatea de Teologie Protestantă a Universităţii de Ştiinţe Umane din Strasbourg (Franţa);
  •  1978-1980 – studiază la Facultatea de Teologie Catolică a Universităţii „Albert Ludwig” din Freiburg im Breisgau (Germania);
  • 15 iunie 1979 - susține teza de doctorat la Universitatea din Strasbourg, intitulată: Réflexion et vie chrétiennes aujourd'hui. Essai sur le rapport entre la théologie et la spiritualité (424 p).
  • 31 octombrie 1980 - o versiune extinsă a acestei teze, pregătită sub îndrumarea mentorului său, pr. prof. dr. Dumitru Stăniloae, este susținută la Institutul Teologic Universitar Ortodox din București, cu titlul: Teologie și spiritualitate creștină. Raportul dintre ele și situația actuală;
  • 1980-1988 – lector la Institutul Ecumenic de la Bossey, Elveția;
  • 6 august 1987 - intră în viața monahală la Mănăstirea Sihăstria, jud. Neamț, cu numele Daniel, avându-l ca naș de călugărie pe Părintele Arhimandrit Cleopa Ilie;
  • 14 august 1987 - este hirotonit ierodiacon, iar la 15 august 1987 ieromonah;
  • 1988 - este hirotesit protosinghel și numit consilier patriarhal, director al Sectorului „Teologie Contemporană și Dialog Ecumenic”;
  • 1988 - devine conferențiar la Catedra de Misiune Creștină a Institutului Teologic Universitar Ortodox din București;
  • 12 februarie 1990 - este ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, cu titlul de Lugojanul, iar în 4 martie 1990 este hirotonit arhiereu în Catedrala mitropolitană;
  • 7 iunie 1990 - este ales Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei;
  • 1 iulie 1990 -  este întronizat Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei;
  • 1992-2007 – este profesor de Teologie dogmatică şi pastorală la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi;
  • 12 septembrie 2007 - este ales în demnitatea de Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei și Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române;
  • 30 septembrie 2007 – este întronizat Patriarh în Catedrala patriarhală din București;
  • Din 2007 este profesor de Teologie pastorală la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti.
 
© Biserica Ortodoxă Română
Untitled Document
Noutăţi

 

Sfinţi Români
Învăţătura de credinţă
Click aici pentru Învăţătura de credinţă creştină ortodoxă
Sfânta scriptură sau Biblia
Click aici pentru a putea citi Biblia online