Patriarhul Miron Cristea
Patriarhul Nicodim Munteanu
Patriarhul Justinian Marina
Patriarhul Iustin Moisescu

Patriarhul Teoctist Arăpaşu

Patriarhul Daniel Ciobotea

 
Patriarhul Miron Cristea
Patriarhii României
Repere biografice
Patriarhul Miron Cristea
Activitatea pastoral misionară
Activitatea publicistică şi editorială
Despre Patriarhul Miron Cristea
Catedrala Mântuirii Neamului - primul demers
 
 
Untitled Document

Repere biografice

CRISTEA MIRON (din botez Ilie), primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române
N. 18 iulie 1868, în Topliţa, jud. Harghita
6 martie 1939, la Cannes - Franţa, înmormântat în catedrala patriarhală din Bucureşti

Ceremonia întronizării primului Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, Dr. Miron Cristea, Bucureşti, 1 noiembrie 1925.
Detaliu din tabloul aflat la Cancelaria Sfântului Sinod de la Mănăstirea Antim.

Studii:

  • 1879-1883 - Gimnaziul săsesc din Bistriţa
  • 1883-1887 - Gimnaziul grăniceresc din Năsăud
  • 1887-1890 - Institutul teologic din Sibiu
  • 1891-1895 - Facultatea de Litere şi Filosofie a Universităţii din Budapesta, unde obţine doctoratul cu o teză despre Viaţa şi opera lui Eminescu (tipărită în limba maghiară, 1895).
  • 1890-1891 - învăţător - director la Şcoala confesională românească din Orăştie
  • 1895-1902 - secretar la Arhiepiscopia Sibiului
  • 1902-1909 - consilier (asesor) la Arhiepiscopia Sibiului
  • 1900, 30 ianuarie - hirotonit diacon necasatorit
  • 1901, 8 septembrie - arhidiacon
  • 1902 - călugărit la mănăstirea Hodoş Bodrog, sub numele Miron
  • 1903, 13 aprilie - ieromonarh
  • 1908, 1 iunie - protosinghel
  • 1898-1900 - redactor la "Telegraful Român"
  • 1905 - preşedinte al "despărţământului" Sibiu al Astrei
  • 1909, 21 noiembrie / 3 decembrie - ales episcop al Caransebeşului (înscăunat 25 aprilie / 8 mai 1910). În această calitate, a apărat şcolile confesionale româneşti din Banat în faţa încercărilor guvernului din Budapesta de a le desfiinţa.
  • Participant la Marea Adunare Naţională de la Alba Iulia din 1 Decembrie 1918 şi membru al delegaţiei românilor transilvăneni care a prezentat actul Unirii la Bucureşti.
  • Membru de onoare al Academiei Române (7 iunie 1919).
  • La 18 decembrie 1919 a fost ales mitropolit primat al României întregite, iar în ziua următoare învestit şi înscăunat.
  • La 4 februarie 1925 devine primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, fiind instalat în noua demnitate la 1 noiembrie 1925.
  • Pe plan politic, a făcut parte din Regenţă (20 iulie 1927 - 8 iunie 1930) şi a fost prim ministru (10 februarie 1938 - 6 martie 1939).
  •  
    © Biserica Ortodoxă Română
    Untitled Document
    Noutăţi

    Sfinţi Români
    Învăţătura de credinţă
    Click aici pentru Învăţătura de credinţă creştină ortodoxă
    Sfânta scriptură sau Biblia
    Click aici pentru a putea citi Biblia online